Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery

E-posta adresi:

Şifre:

 

Ücretsiz E-posta iletisi

Adınız ve Soyadınız:

E-posta adresiniz:

 

Aylara göre bahçelerde yapılması gerekenler

 • Ocak
 • Şubat
 • Mart
 • Nisan
 • Mayıs
 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos
 • Eylül
 • Ekim
 • Kasım
 • Aralık
 

Polyantha gülleri

Bu grubun ilk üyesi sayılacak olan 'Paquarette' adlı gülü, Fransız yetiştirici Guillot 1875 yılında Lyon kentinde lanse etti.

Polyantha gülleri grubu karışık ve içiçe girmiş olan melezlerden oluşmaktadır. Öncelikle Japon sarmaşık gülü olan Rosa multiflora, Çin gülleri ve Çay gülleri ile çaprazlaştırılarak ortaya çıkarılmıştır. Bu grubun ilk üyesi sayılacak olan 'Paquarette' adlı gülü, Fransız yetiştirici Guillot 1875 yılında Lyon kentinde lanse etti. Kısa sürede popüler olunca hızla yeni çeşitler de piyasaya sürüldü.

Bu grubun ilk üyelerini kabaca iki alt gruba ayırabiliriz. Bunların ayrıştırılması büyüme şekli ve buketlerdeki çiçek adedi gözönüne alınarak yapılmıştır. Alt gruplardan birindeki güller, ilk olarak çaprazlama işleminde kullanılan Çay gülleri ve Çin güllerinin tipik özelliklerini gösterirler. Büyüme şekli oldukça dağınık ve seyrek yapılı ve buketlerindeki çiçeklerde az sayıdadır. 'Cecille Brunner' ve Perle d'Or' bu gruba verilecek örneklerdir.

Diğer alt grupsa, öteki ebeveyn olan Rosa multiflora'nın özelikleri olan sık gelişme ve buketlerdeki çok miktarda görülen çiçekler olarak kendini göstermektedir. Örnek olarak 'Fairy' ve 'Bonica82' adlı güller verilebilir.

Polyantha gülleri grubu 1930'lara kadar popülaritesini koruyabildi. Onun yerini Floribunda gülleri almaya başladı ve günümüze kadar devam etti.

'The Fairy' isimli çeşit serbest büyüyen çit, yerörtücü ve strandart olarak kullanmaya çok elverişli bir güldür.

Bu gruptaki güller 50-90 cm. boya ulaşan tarh güllerindendir. Büyüme şekli genelde sık, dikine gelişen yada hafif yatık dallardan oluşmaktadır. Dikenleri kural olarak azdır, çoğunlukla küçük ve orta boydadırlar ancak yine de bazı çeşitlerin büyük ve kalın dikenleri vardır. Bazı çeşitlerinse neredeyse hiç dikeni yoktur. Yaprakların dış görünümü farlılık göstermektedir, genellikle yeşilden koyu yeşile kayan renkte, mat yada parlak ve derimsi yüzeylidirler.

Çiçekleri çok çiçekli buketlerinde toplanmışlardır, sayıları genelde 20-50 arasıdır. Polyantha kelimesi Latince çok çiçekli anlamına gelen polyanthus kelimesinden gelmektedir. Güçlü genç sürgünleri bir kaç yan sürgünler verirler ve herbiri de büyük bir buketle sonbulur. Çiçekleri yarı katlı ve katlı, genellikle küçük boydadırlar. Çiçek renkleri beyaz, pembe, kırmızı ve koyu sarının değişik tonları olarak görülürler. Birçok polyanta gülü hafif kokuludur, bazı kokusuz çeşitler olduğu gibi, güçlü kokusu olanlar da vardır.

Yaz boyunca yorulmadan açan, bakışların odak noktasında yeralan, çok sevilerek yetiştirilen hoş bir güldür 1911 doğumlu 'Ellen Poulsen'.

Polyantha grubu gülleri, gün boyunca güneş alan, drenajı iyi olan, organik besin açısından zengin, çabuk kurumayan toprakları tercih ederler. Kendi kökleri üzerinde rahatlıkla gelişebildiklerinden kolaylıkla çeliklerle çoğaltılabilirler. Budama işlemi kış sonu veya erken ilkbaharda yapılmalıdır.

Bu güller en iyi şekilde küçük yada büyük gruplar halinde kullanılırlar, yer darlığı durumunda tek başlarına da yeteri kadar ilgi uyandırırlar. Bazı çeşitler serbest büyüyebilen çitler, standart budanmış olarak ve hatta yer örtücü olarak kullanılabilirler. Grubun tüm üyeleri saksılarda kullanmaya uygundurlar.

 

   Reklam alanı

  İletişim:
 info@bitkilopedi.com