Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery

E-posta adresi:

Şifre:

 

Ücretsiz E-posta iletisi

Adınız ve Soyadınız:

E-posta adresiniz:

 

Aylara göre bahçelerde yapılması gerekenler

 • Ocak
 • Şubat
 • Mart
 • Nisan
 • Mayıs
 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos
 • Eylül
 • Ekim
 • Kasım
 • Aralık

En son eklenenler


, Kap boru çalısı, Tekomarya
Tecoma capensis

Kap boru çalısı, Tekomarya
, Çalı Adaçayı ’Hot Lips’
Salvia microphylla Hot Lips

Çalı Adaçayı ’Hot Lips’
, Poligala, Mersin yapraklı Sütotu
Polygala myrtifolia

Poligala, Mersin yapraklı Sütotu
, Sarı çiçekli Papatya çalısı
Euryops pectinatus

Sarı çiçekli Papatya çalısı
, Kufeya, Yalancı Funda
Cuphea hyssopifolia

Kufeya, Yalancı Funda
 

Bahçe çalıları

Yukarıda bulunan arama çubuğunda bulunan harfler bitkilerin bilimsel adlarının başharfleridir.
Bu çubuğu kullanarak o harfle başlayan bitkilerin listelendiği sayfaya direk olarak ulaşabilirsiniz.

Bahçelere karakter kazandıran çalılar, ağaçların yeralması uygun olmayan bahçelerde yükseklik ve uyum getirirler. Yerinde yapılan seçimlerle yılboyunca canlılık ve çiçeklenme elde etmek hiç zor değildir.

Ortanca Zakkum

Tıpkı ağaçlarda da olduğu gibi çalılarda da seçim yaparken dikkate alınması gereken önemli detaylar vardır. Yerlerine alışmaları ve gelişmeleri yıllar aldığından, başlarken yapılacak bir planlama hatası yıllar sonra ortaya çıktığında oraya her baktığınızda aklınıza gelecektir. Belkide çalınızı oradan söküp başka yere dikmeye kadar gidecektir. Arkada da kapatılması güç bir boşluk bırakacaktır.

Küçük bir bahçede sadece çalılar kullanılarak yapılacak bir peyzaj çok itici olabilir. Ancak küçük bahçelerde dahi çalıları çok yıllıklar ve soğanlı bitkiler ile beraber kullanarak yapılacak düzenlemelerde çalınız odak noktası oluşturma görevini üstlenecektir. Sadece bir tek çalının kullanıldığı düzenlemeler son dönemlerde modern peyzaj düzenlemelerinde ön plana çıkmaktadır. Bazı çalılar büyük saksılarda kullanılarak gerektiğinde yer değiştirerek düzenlemenin havası değiştirilebilir. Yer örtücü olarak dahi kullanılacak çalılar vardır.

Çalıların seçimi

Yıldız manolya

Bahçelerde yer alan çalılar genellikle gruplar halinde kullanılırlar, ya başka bir çalı ile yada çok yıllık bitkilerin beraberliği ile. Bazı çalı türleri yalnız başına oldukları zaman etkileri ve güzellikleri doruğa ulaşır. Örneğin Yıldız manolya (Magnolia stellata) ve Kelebek çalısı (Buddleja davidii) yalnız başlarına olduklarında bahçenin çekiciliğini arttırırlar. Bazı çalılar ise tırmanıcı özellikleri kullanıldığı zaman etkili olurlar. Özelikle Yayılıcı taş elması (Cotoneaster horizontalis), Japon ayvası (Chaenomeles spp.) gibi çalılar duvara yaslanarak yukarı doğru uzatıldığında güzel görünüm yaratmanın yanısıra bazı sarmaşıklar için çerçeve görevini de üstlenirler.

Kokuları için yetiştirilen çalıların yerleştirilmesinde biraz özen göstermek gerekir. Bu konuda yapılan en sık hatalardan biri, kokulu çiçekleri olan çalıları bir birine çok yakın dikerek kokularının birbirine karışması dolayısıyla istenen etkiyi elde edememektir. Yer olması durumunda bahçeye düzenle dağıtılmış olan çalılar kokularını tek başlarına yaydıklarında daha etkileyici olurlar. Ancak burada da bu çalıların bahçenin uzakta kalan kimsenin gitmediği kısımlarına dikilmesinden kaçınılmalıdır.

Kokulu çiçekleri olan çalıların kapı girişi yakınlarına yada verandaların etrafına dikilmesi bahçede yaşanan duyguyu güçlendirir. Yaprakları kokulu olan Lavanta (Lavandula angustifolia) yada Kuşdili (Rosmarinus officinalis) gibi bitkilerinde yanından geçilirken yapraklarına dokunup kokularının yayılabileceği noktalara dikmek gereklidir.

İlkbahar ve yaz aylarının en güzel ve içaçıcı kokuları denince akla ilk olarak Leylak (Syringa vulgaris) ve Filbahri (Philadelphus coronarius) gelir. Bu çalılar zamanla oldukça büyük olacaklarından dallarını rahatlıkla uzatabilecek yer verilmelidir.

İyi planlanmış bir bahçede yılın her ay ilgi uyandıracak ve bakışları kendine çekecek bir bitki mutlaka vardır, yada olmalıdır. Özellikle kışa aylarında, tek yıllkların ve çok yıllıkların ortadan kaybolmasıyla, çalıların önemi daha fazla öne çıkar. Özellikle kışa ayları için seçilecek çalılar özenle seçilmelidir. Kış aylarının karanlık ve bulutlu günlerinde bahçeyi aydınlatacak, bakışları kendine çekecek ilginç çalılar seçilmelidir.

Kış ayları için seçilecek çalılar değerlendirilirken ağırlık, bu çalıların bahçenin yaz döneminde fazla ilgi uyandırmayan bölümlerinde kullanacak türden olmasına önem verilmelidir. Kış aylarında çiçek açan çalıların çiçekleri çok küçük yada renksiz olduğundan bu çalıları değerlendirirken bunların çiçekleri yokmuş gibi davranılır. Bundan dolayı kış aylarında yaprakları ve dalları sayesinde ilgi uyandıracak çalılara yönelinmelidir.

İlginç yaprak yapısına sahip kış aylarında yeşil olan Mahonya'nın (Mahonia x media) aynı zamanda kış aylarında açan sarı renkli çiçeklerini de unutmamak gerekir. Sibirya kızılcığı'da (Cornus alba 'Sibirica') kış ayları için kırmızı renkli dalları ile ilgi çekici bir çalıdır.

Çalıların budanması

Çalıların dikildiği yılda ve bunu takip eden yılda kesinlikle budanmazlar. Budamanın, ne zaman ve nasıl yapılacağı, tamamen çalının hangi tür çalı olduğuna ve nerede yetiştiğine bağlıdır. Normal şartlarda budama ihtiyacının duyulması için beş yıl gibi bir süre geçmesi gereklidir.

Çoğu çalı türü çiçeklerinin güzelliği dolayısı ile yetiştirilmektedir. Bazı türler taze filizlerinden, bazı türler bir yıl öncesinin dallarından, bazı türler de yaşlı dallarındaki kısa filizlerden çiçek açarlar. Zengin çiçekli bir çalı elde etmek için budama işlemi, yılın doğru zamanında yapılmalıdır. Bu doğru zaman, dalın çiçek açabilmek için yeteri kadar gelişmiş olmasının bilinmesi gerektiğinin çalıdan çalıya farklılık göstermektedir. Taze filizlerden ve yaşlı dallarından çiçek açan türler kış sonuna doğru ve ilkbaharın başında budanırlar. İki yaşındaki dalından çiçek açan çalılar ise çiçeklenmenin ardından budanırlar.

Bu kurallar sadece budama ihtiyacı olduğu zaman geçerlidirler. Budama yapılmalıdır anlamına gelmemektedirler. Çalıların karakteristik gelişme ve büyüme şeklinin bozulmaması için en yaşlı dallarından birinin veya birkaçının toprak seviyesinin 10 cm. üzerine kadar kesilmesi şeklinde yapılan inceltme budaması işlemi uygulanmalıdır.

Çalıyı tamamen gençleştirmek istiyorsanız bütün dallarının toprak seviyesini 20 cm. üzerine kadar kesilmesi şekilde olan gençleştirme budaması işlemi uygulanır. Bu işlem herzaman için kış sonu veya ilkbahar başında yapılır. Kalan gövdelerden bir çok yeni filiz çıkıp gelişecektir. Ertesi yıl bunlardan güçlü olanları seçip çalının yeni gövdesi olacak şekilde bırakıp diğer zayıf dallar kesilir.

Bazı Cins ve türlerin budama zamanları
Bilimsel isim Türkçe isim Uygun budama zamanı
Amelanchier spp. Kaya Armudu Kış sonu
Berberis thunbergii Kırmızı yapraklı
Hanım tuzluğu
Kış sonu
Berberis verruculosa Hanım tuzluğu İlkbahar
Buddleja spp. Kelebek çalısı Geç ilkbahar
Buxus sempervirens Şimşir Yaz
Caragana arborescens Karagan Kış sonu
Caryopteris x clandonensis Mavi sakal İlkbahar
Chaneomeles spp. Japon ayvası Geç ilkbahar
Cornus alba Beyaz kızılcık Geç ilkbahar
Cornus mas Kızılcık İlkbahar
Cornus stolonifera Kızılcık Kış sonu
Cotinus spp. Duman çalısı İlkbahar
Cotoneaster spp. Dağ muşmulası Kış sonu
Cytisus x praecox Melez süpürge çalısı Yaz başı
Deutzia spp. Havlu püskülü Kış sonu
Elaeagnus spp. İğde Kış sonu
Exochorda spp. İnci çalısı Yaz başı
Forsythia spp. Altın çanı Yaz başı
Genista spp. Katırtırnağı İlkbahar
Hydrangea macrophylla Ortanca Yaz
Hydrangea paniculata Salkım çiçekli ortanca İlkbahar
Hypericum patulum Kantaron İlkbahar
Kerria japonica Kanarya gülü İlkbahar sonu
Kolkwitzia amabilis Cennet çalısı Kış sonu
Luburnum x watereri Sarı salkım Yaz başı
Lonicera spp. Hanımeli Kış sonu
Philadelphus spp. Filbahri İlkbahar başı
Prunus x cistena Erik Yaz sonu/Sonbahar
Prunus tenella Erik Geç ilkbahar
Ribes spp. Frenk üzümü Kış sonu
Rosa spp. Güller Erken ilkbahar
Rubus odoratus Kokulu böğürtlen Sonbahar
Salix spp. Söğüt Geç ilkbahar
Sorbaria aitchsonii Yalancı ispirya Kış sonu
Spiraea x bumalda İspirya İlkbahar
Spiraea x cinerea Melez ispirya Yaz başı
Spiraea japonica Japon ispiryası Kış sonu
Spiraea trilobata Üç yaprak ispirya Yaz başı
Syringa spp. Leylak Yaz başı
Weigela spp. Vangelya, Gelintacı Kış sonu

Yukarıda bulunan arama çubuğunda bulunan harfler bitkilerin bilimsel adlarının başharfleridir.
Bu çubuğu kullanarak o harfle başlayan bitkilerin listelendiği sayfaya direk olarak ulaşabilirsiniz.  Reklam alanı

  İletişim:
 info@bitkilopedi.com